Kertgondozás, kertfenntartás!

Családi házak, nyaralók, társasházak, ipari telkek

 
Mulcsnak nevezzük azokat a szerves, növényi eredetű anyagokat, amelyek még nem indultak rothadásnak. A mulcs lehet fűnyesedék, készülhet aprított faágból vagy cserjedarabkából is, de fakéregből készült anyagot is vásárolhatunk a kertészeti áruházakban. Maga a mulcsozás mint kertészeti technika egyelőre csak elterjedőben van Magyarországon. Aki azonban kipróbálta egyszer, ragaszkodik hozzá, hiszen a mulcsréteg nedvesen és lazán tartja a talajt, és azt sem engedi, hogy a gyomok előtörjenek.
 
Biztos te is tapasztald már, hogy a nyári záporok, zivatarok idején a talaj a vizet nehezen tudja befogadni. A növények a hirtelen lezúduló nagy mennyiségű csapadék ellenére csak alig jutnak vízhez, hiszen a nyári nagy melegben a nedvesség gyorsan elpárolog, mielőtt a növények képesek lennének felvenni. A mulcs viszont átereszti a talaj felé a csapadékot, de megakadályozza a túl gyors párolgást.
 
A gyomnövények magvai a talaj felső rétegében tettre készen várják a növekedésükhöz szükséges ideális pillanatot. A mulcs azonban kedvezőtlen feltételeket teremt számukra: a fényhiány mellett enyhén savas kémhatást és meleget idéz elő.  
A mulcs másik előnyös tulajdonsága, hogy a saját kertedből származó hulladékból állíthatod elő. Nyesedék minden kertben keletkezik, elég, ha csak a fűnyírásra gondolsz. A fűnyesedéket érdemes egyből felhasználni. Ha megszeretted a mulcsozást, szecskavágót is beszerezhetsz, amelynek segítségével pillanatok alatt jó minőségű szecskát készíthetsz a lemetszett ágakból.

Fenyőkéreg, mulcs terítése

A következő lépés a mulcs, a fenyőkéreg elhelyezése a növénycsoportok körűl.
Természetesen mulcsozás nélkül is lehet növényeket nevelni, viszont terítésével számtalan pozitív hatással számolhatunk:


  • Takarja a talajt, védi a kiszáradástól. Javítja a növények vízellátását, elősegíti a tápanyagok ideálisabb felvételét.
  • Akadályozza a terület elgyomosodását
  • Javítja a talaj hőháztartását - nyáron hűti télen akadályozza a talajszelvény átfagyását. E hatását főleg a fagyérzékeny örökzöldek hálálják meg leginkább. Melyek elsősorban a telepítés évében érzékenyek a téli fagyokra.
  • Lebomlásával tápanyagok szabadulnak fel, melyek a növények tápanyag utánpótlásában játszanak fontos szerepet.
  • Savanyítja a talajt


A mulcsozással egyidőben, rakjuk le a kerti szegélyeket, melyek a gyepet a növényszigetektől elválasszák.
A kerti szegély nem szükséges, de praktikus része  a kertnek. Beépítésével megakadályozzuk a gyepnek a növényszigetekre való beterjeszkedését.
A lerakott gyepszegély a kertet rendezettebbé, használhatóbbá teszi.

A kerti gyepszegély többféle anyagból készülhet

  • A legegyszerűbb és legolcsóbb kerti szegélyek műanyagból készülnek, ezeket általában teljesen besüllyesztjük a talaj szintjébe.
  • A fából készült gyepszegély dekoratív, hangulatos része lehet kertünknek. Hátránya, a bonyolultabb beépítés, a magas ár.
  • A természetes, vagy természetes utánzatú kövekből készült gyepszegélyek hosszútávú, masszív megoldást jelentenek.
  • Beton gyepszegélyek, melyeket házikertben egyre ritkábban használunk, hiszen a mai igényes kertek nehezen tűrik meg az efféle mesterséges anyagokat.
  • A kert használhatósága szempontjából azok a legpraktikusabbak, melyek teljesen besüllyesztésre kerülnek, mert ezek nem akadályozzák a fűnyírást. Viszont, ha egy dekoratívabb fa, vagy kőszegélyt választunk, számolnunk kell a a problémás szegélynyírással.

 

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 8
Tegnapi: 1
Heti: 20
Havi: 98
Össz.: 13 271

Látogatottság növelés
Oldal: Talajtakarás fenyőkéreggel (mulccsal)
Kertgondozás, kertfenntartás! - © 2008 - 2024 - kertgondozas-otthon.hupont.hu

Az ingyenes honlapkészítés azt jelenti, hogy Ön készíti el a honlapját! Ingyen adjunk: Ingyen Honlap!

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »